Jak zostać testerem oprogramowania?
[fusion_builder_container type="flex" hundred_percent="no" equal_height_columns="no" menu_anchor="" hide_on_mobile="small-visibility,medium-visibility,large-visibility" class="" id="" background_color="" background_image="" background_position="center center" background_repeat="no-repeat" fade="no" background_parallax="none" parallax_speed="0.3" video_mp4="" video_webm="" video_ogv="" video_url="" video_aspect_ratio="16:9" video_loop="yes" video_mute="yes" overlay_color="" video_preview_image="" border_color="" border_style="solid" padding_top="" padding_bottom="" padding_left="" padding_right=""][fusion_builder_row][fusion_builder_column type="1_1" layout="1_1" background_position="left top" background_color="" border_color="" border_style="solid" border_position="all" spacing="yes" background_image="" background_repeat="no-repeat" padding_top="" padding_right="" padding_bottom="" padding_left="" margin_top="0px" margin_bottom="0px" class="" id="" animation_type="" animation_speed="0.3" animation_direction="left" hide_on_mobile="small-visibility,medium-visibility,large-visibility" center_content="no" last="true" min_height="" hover_type="none" link="" border_sizes_top="" border_sizes_bottom="" border_sizes_left="" border_sizes_right="" first="true"][fusion_text] Stanowisko testera oprogramowania jest uważane za jedną z profesji o bardzo niskim progu wejścia. Często jest pierwszym szczeblem kariery w potężnej drabinie świata IT. Nie wymaga konkretnego wykształcenia kierunkowego, a jedynie zestawu cech pomagających w tym zawodzie, spośród których kluczową jest chęć ciągłego samorozwoju.  Ok, zdecydowaliśmy się przebranżowić, widzimy u siebie pożądany zestaw kompetencji miękkich pomagający w osiągnięciu wymarzonego celu, ale od czego zacząć?

Nauka przede wszystkim

Dwoma najpopularniejszymi sposobami na zdobywanie i porządkowanie teoretycznej wiedzy testerskiej jest samodzielna nauka w domu lub prowadzone przez profesjonalistów kursy przygotowujące do certyfikacji ISTQB. 

Na własną rękę

Chcąc samodzielnie zdobywać testerską wiedzę powinniśmy zatopić się w bezkresnym oceanie Internetu. W nim znajdziemy mnóstwo przydatnych materiałów, blogów, podcastów, grup facebookowych, czy darmowych webinarów.  W usystematyzowaniu wiedzy pomogą nam aktualne słowniki, czy sylabusy do pobrania ze strony Stowarzyszenia Jakości Systemów Informatycznych. Niezastąpione mogą okazać się również tradycyjne pomoce naukowe - książki. Szczególnie polecamy swoistą biblię testowania autorstwa Adama Romana “Testowanie I Jakość Oprogramowania Modele Techniki Narzędzia” lub inną z jego pozycji “Certyfikowany tester ISTQB. Poziom podstawowy” powstałą w kooperatywie z jednym z naszych Trenerów - Lucjanem Stappem.

Potrzebna pomoc?

Duży odsetek osób zainteresowanych podjęciem pracy jako specjalista ds. jakości oprogramowania, swoje losy powierza profesjonalnym firmom szkoleniowym. Oferowane kursy są przeróżne pod względem form, obszerności materiału, czy oczekiwanych rezultatów.  My początkującym testerom pomagamy w dwojaki sposób: Szkolenia: 
  • e-learning - kurs zrealizowany przez wspomnianego wcześniej Lucjana Stappa. Uczestnicy otrzymują dwumiesięczny dostęp do naszej platformy szkoleniowej. Tam znajdą materiały wideo będące dokładnym omówieniem zagadnień sylabusa. Ponadto po każdym z modułów czeka pula pytań, których rozwiązanie pomoże sprawdzić wiedzę i zdiagnozować ewentualne braki. Każdy kursant otrzymuje również e-booka “Certyfikowany tester ISTQB. Poziom podstawowy”, drukowane materiały szkoleniowe oraz możliwość konsultacji online z Trenerem.
  • online live - ten typ szkolenia jest jego klasyczną formą przeniesioną do sieci. W danym terminie Uczestnik włącza się na wykłady, w trakcie których poznaje testerskie tajniki z ust jednego z naszych doświadczonych Trenerów. Dzięki dostępowi do platformy szkoleniowej, może w każdej chwili powrócić do nagranych materiałów. W przypadku niepowodzenia podczas pierwszego egzaminu, koszt drugiego podejścia leży po naszej stronie.
Grupa ISTQB egzaminy, pytania, testy.  Ta inicjatywa zrodziła się w naszych głowach z chęci pomocy raczkującym w zawodzie testerom chcącym potwierdzić swoją wiedzę certyfikatem ISTQB Foundation Level. Społeczność liczy już prawie 9 000 członków wymieniających się swoimi doświadczeniami, wiedzą, czy bezcennymi wskazówkami.  Certyfikat ISTQB nie jest niezbędny do podjęcia pierwszej pracy w charakterze testera oprogramowania, choć z pewnością jest pewnym ułatwieniem. 

Właśnie, co z tą pracą…?

Jeżeli dobrze poszukamy, możemy trafić na ogłoszenia firm poszukujących manualnych testerów bez doświadczenia. W takim przypadku należy nastawić się na swego rodzaju umowę “coś za coś”. Firma nauczy nas pracy testera, ba! niekiedy nawet umożliwi nam uzyskanie certyfikacji. Warunkiem będzie nasza lojalność wobec niej przez czas zawarty w umowie. Chcąc zwiększyć szanse pomyślmy o swoich atutach. Znajomość konkretnej branży, nawet od strony nie związanej z kontrolą jakości oprogramowania, może przechylić rekrutacyjną szalę na naszą korzyść. Drugą możliwością są staże i praktyki. Niekiedy bezpłatne, niekiedy symbolicznie wynagradzane krótkie projekty będą działały na naszą korzyść zarówno w oczach rekrutera, jak i własnych. To dzięki nim nabierzemy pewności i bliżej poznamy realia i zakres obowiązków wymarzonego stanowiska.  Jeżeli żadna z wcześniejszych opcji nie jest możliwa do zrealizowania, zostaje nam (tak ważna w tej pracy) chęć samodoskonalenia. Rozejrzyj się wokół, przeanalizuj aplikacje, z których korzystasz, strony które odwiedzasz. Popatrz na nie krytycznie, z pewnością dostrzeżesz jakieś niedoskonałości i błędy, których wynotowanie i zgłoszenie zaplusuje podczas późniejszych rozmów kwalifikacyjnych. A może spełnisz amerykański sen i producent testowanego systemu sam zaproponuje Ci pracę… 😉  [/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *